1130

Mary & Max

Film & bio
Lerfigurerna i animerade ”Mary & Max” ser ut som rymlingar från något ”Monty Python”-avsnitt. Den ateistiska New York-juden Max Jerry Horowitz är en svällande tjockis i träningsoverall. Max lider av Aspergers syndrom och har svårt att förstå sina medmänniskor och omvärlden. Australiska Mary Daisy Dinkle är en liten flicka med fräknar och snett hängande glasögon med klumpiga svarta bågar. Liksom Max har hon få vänner. När Mary vill veta mer om livet i USA slänger hon på måfå i väg ett brev till Max. I tjugo år går sedan brev mellan lägenheten i USA och det lilla huset i Australien. ”Mary & Max” har förvandlat Aspergers syndrom till konst: vi får hälsa på i Asperger-New York. Det är jobbigt där, men aldrig tråkigt.

Cinemax är öppen för alla över 15 år. Den som löser kort till en serie har inträdesbiljett till alla filmerna i serien och blir även medlem i Cinemax. Serie ett på Filmstaden, lördagar kl. 14.00, 6 filmer, kostar 220 kr.
Serie två på Länsmuseet på torsdagar kl. 18.30, 6 filmer, kostar även denna 220 kr. Enstaka biljetter till filmerna säljs inte. Medlemskort kan köpas på visningsstället före varje film.

Information kan halka snett, tider ändras, tryckfelsnissar invadera och arrangemang bli inställda. För att vara helt på den säkra sidan - kolla med arrangören!

12
Tid
torsdag 11 november 2010, kl 18:30
Plats
Östergötlands länsmuseum - Wallenbergsalen, Linköping
Adress
Raoul Wallenbergs plats
Arrangör
Cinemax
Mer information
http://come.to/cinemax