335

Dagsljusdemoner

Gratis, Konst
Sveriges främsta skräckkonstnär, Mia Mäkilä, ställer ut sin fantastiska konst på Galleri Vända Sida på Stadsbiblioteket i Linköping.

Mia Mäkilä är född 1979 och är en svensk konstnär som skapar i collageform (både digitalt och i mixed media) och målar i akryl på duk. Hon är Sveriges främsta skräckkonstnär och har medverkat i stora konstutställningar i bland annat Paris och Hamburg (där hon har representerat hela Norden) och haft egna soloutställningar med stor framgång i både Stockholm och Norrköping. Tidningar och lokal-tv har uppmärksammat hennes konst, flertalet gånger. Hon figurerar i tidningar och konstmagasin över hela världen och hennes konst är uppskattad och älskad av både den yngre och den äldre generationen. Nu senast blev hon inbjuden att medverka i en fantastisk konstbok vid namn "The Upset" som ges ut av det kända förlaget Gestalten. Boken finns i handeln sedan oktober 2008. (Länk finns längst ner).

I Mias konst är humorn oerhört viktig. Den är alltid närvarande i hennes konst vilket skapar komplexa stämningar och motsägelsefulla uttryck. Hennes stil kan ibland påminna om 1500-talsmålaren Hieronymus Bosch, med myllrande helvetesskildringar och karnevaliska miljöer där högt blir lågt och lågt blir högt. Konsthistorien gör sig ständigt påmind i Mia Mäkiläs konst, hon är både konstvetare och idéhistoriker vid sidan av sitt konstnärskap.
Utställningsperiod fredag 13 mars 2009 - måndag 20 aprilLinköpings stadsbibliotek, Linköping

Information kan halka snett, tider ändras, tryckfelsnissar invadera och arrangemang bli inställda. För att vara helt på den säkra sidan - kolla med arrangören!

3
Tid
fredag 13 mars 2009 - måndag 20 april
Plats
Linköpings stadsbibliotek, Linköping
Öppettider
Ordinarie öppettider:
Må - To 08:00-20:00
Fr 08:00-18:00
Lö - Sö 11:00-16:00

Under tiden 2009-05-01 - 2009-09-01:
Må - To 10:00-19:00
Fr 10:00-18:00
Lö 11:00-15:00

Adress
Östgötagatan 5
Mer information
http://www.miamakila.com