John Lindberg Trio

Band & Spelning
DET ÄR POMADA och polisonger, när John Lindberg Trio tar Scenen i besittning. Trions ruffiga rockabilly är hårt stiliserad; varenda ståbasintro eller gitarrsolo låter ungefär som Travoltas frisyr i ”Grease” ser ut. Anstrykningen av punk är en av de befriande faktorerna. En annan är att bandet ibland helt sonika kastar sin femtiotalsagenda överbord och färdas in i angränsande stildomäner, som i riffdrivna ”Truck Drivin’ Man”.
Punkinställningen är inte nog för att dölja det faktum att bandmedlemmarna är rasande skickliga instrumentalister, alla tre.
Dags att fundera på att tjacka stålkam och ståbas?
http://www.johnlindberg.se/swe/main.htm




OBS! Tiden är ungefärlig, utifrån Black Horns öppettider på hemsidan. Fråga dem för närmare info.

Information kan halka snett, tider ändras, tryckfelsnissar invadera och arrangemang bli inställda. För att vara helt på den säkra sidan - kolla med arrangören!

Tid
lördag 16 maj 2009, kl 22:00
Plats
Black Horn Club & Steakhouse, Norrköping
Adress
Korsgatan 2
Mer information
http://www.blackhorn.se/submenu-kalender/1/243-loerdag-16-maj-john-lind…